Vijest

Ptiček – program senzibiliziranja i potvrđivanja mladih čuvara prirode u Krapinsko – zagorskoj županiji

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije po jedanaesti put zaredom organizirala je dvodnevne radionice u sklopu projekta „Ptiček – program senzibiliziranja i potvrđivanja mladih čuvara prirode u Krapinsko-zagorskoj županiji“.

Radionice su održane 18. i 19. rujna 2018. godine na Bedekovčanskim jezerima u Bedekovčini te na području značajnog krajobraza Zelenjak – Risvička i Cesarska gora.

Ove godine na radionicama su sudjelovale i četiri učenice iz naše škole.

Cilj je radionica razviti učenički senzibilitet u promatranju prirode oko sebe u svrhu njene zaštite, a pri tome im je pomogao stručni tim trenera sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu, Prirodoslovno matematičkog fakulteta iz Zagreba i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ.

Učenici su na terenskim radionicama učili o mjerama zaštite prirode i zaštićenim prirodnim vrijednostima, vodenom i šumskom ekosustavu te bogatstvu biljnih i životinjskih vrsta koje obitavaju na navedenom području. Jedan dio radionica odnosio se na Natura 2000 područje rijeke Sutle i obilazak geološke poučne staze na Risvičkoj gori na kojoj su učenici učili o geološkoj prošlosti Zemlje, vrstama stijena, minerala i fosila.

Učenici su izrađivali hotele za kukce koje će postaviti kod svoje škole i prikupljali uzorke invazivne vrste hrastove stjenice. Također su imali prilike vidjeti i upoznati invazivne vrste riba – babuška i patuljasti somić, a sudjelovali su u ručnom piljenju grana.

Po završetku radionica župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar i voditelj projekta prof.dr.sc Ivan Martinić na svečanoj su dodjeli, svim učenicima – polaznicima radionica, uručili potvrde i prigodne nagrade (ruksake i majice) čime su postali nova, sada već jedanaesta generacija malih čuvara prirode u Krapinsko-zagorskoj županiji. Voditeljima učenika iz navedenih škola urečene su knjige Noćni leptiri Krapinsko-zagorske županije i majice.