Korisnik:
Lozinka:
« Listopad 2014 »

Ispis statistike od 10. 11. 2010.

STARA  STUBIČKA  ŠKOLA

U predvorju naše škole je, uz njenu 150-tu godišnjicu, priređena izložba pod nazivom „Stara škola“. Izložbu smo pripremili motivirani tradicijom školstva u našem kraju i uplašeni činjenicom da se stare školske zgrade ruše do temelja, a školski inventar nestaje. Upravo to se, nažalost, dogodilo sa starom školskom zgradom u centru Donje Stubice koja je 1985. godine srušena. Nastojali smo sačuvati barem dio inventara iz te škole. Zbog velikog interesa i primjerenosti sadržaja odlučili smo da ova izložba bude stalni postav u predvorju škole.

Ona predstavlja jednu staru školsku učionicu u malom s originalnim namještajem, pomagalima i školskim priborom. Zanimljivo je prolistati stare školske početnice i teke pa vidjeti što su i kako učenici nekad učili. Ova izložba je poruka djece iz prošlosti djeci sadašnjosti i budućnosti. Današnja kompjutorska generacija s veseljem pogleda tintarnice, pera i pločice iz vremena njihovih djedova i baka. Sve  im se to činilo vrlo daleko, ali pogled na stare crtančice i šalabahtere uvjerio ih je da su đačke brige vječne i uvijek iste. Prikupili smo i neke stare imenike i školske dokumente. Naravno, izložbu ćemo nadopunjavati, a mi se nadamo da ćemo spasiti mnoge predmete koji bi, možda, završili u smeću.

Čuvamo i knjige koje su se nekad nalazile u samostalnoj dječjoj knjižnici koju je 1951. godine u staroj školskoj zgradi osnovao učitelj Tomislav Stunić. Dječja je knjižnica vrlo dobro radila, a kroz cijelo vrijeme njezina postojanja vodila su ju i održavala sama djeca uz nadzor jednog učitelja. Fond te knjižnice postao je osnovom za današnju knjižnicu Osnovne škole Donja Stubica.

Danica Pelko, prof.

Koristiš li se online obrazovnim nastavnim sadržajima?

Posjetite ...

Popularni linkovi