Obavijest za roditelje

Cijepljenje protiv HPV-a

Poštovani roditelji, od školske godine 2015./2016. u Program cijepljenja uvršteno je besplatno i neobavezno cijepljenje protiv Humanog papiloma virusa (HPV) za cijelu Republiku Hrvatsku.

Do tada je cijepljenje bilo besplatno u pojedinim gradovima i županijama. Tijekom ove školske godine mogu se dobrovoljni i besplatno cijepiti učenice i učenici 8. razreda osnovne škole.

Učenice i učenike cijepi školski liječnik nadležan za školu koju učenik pohađa kojemu se možete obratiti za dodatne informacije, te dogovor o cijepljenju. Učenici i učenice 8. razreda dobivaju početkom školske godine pozive na cijepljenje u pisanom obliku kojeg roditelji ispunjavaju i ispunjenog vraćaju nadležnom školskom liječniku. Cijepljenje protiv HPV infekcije učenica i učenika preporučljivo je radi smanjenja rizika od HPV infekcije i razvoja raka. Osigurano je devetvalentno cjepivo. Namijenjeno je za prevenciju premalignih promjena i raka vrata maternice, stidnice, rodnice i čmara (anusa), te spolnih bradavica prouzročenih određenim tipovima HPV-a. Od karcinoma uzrokovanih HPV-om najčešći je karcinom vrata maternice (cerviksa).

Prema Registru za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj svake godine od invazivnog raka vrata maternice oboli oko 350 žena, a preko 100 ih umre. Cijepljenje ne uklanja rizik, već ga smanjuje, tako da preporuke o preventivnim ginekološkim pregledima jednako vrijede za cijepljene i necijepljene djevojke i žene.

Više informacija možete pronaći na web stranici Hrvatskog zavod za javno zdravstvo www.hzjz.hr .

Naša školska liječnica je doktorica Marica Gredičak, radi u ambulanti za školsku medicinu u Domu zdravlja Oroslavje, a broj telefona je 091-73-888-63.