Program prometne kulture za najmlađe

„Program prometne kulture za najmlađe“ preventivna je edukacija koja na zabavan i inovativan način uči djecu nižih razreda osnovne škole o sigurnosti u cestovnom prometu.

Program je potekao iz Finske prije više od 25 godina, a pod nazivom Jumicar isti se provodi diljem Europe. U Hrvatskoj su ga prepoznali i podržali: MUP, MZO, Agencija za odgoj i obrazovanje te mnogi drugi partneri na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini (Hrvatski Crveni križ, Hrvatska vatrogasna zajednica, gradovi i općine, županije).

Program je osmišljen u dva dijela:

-prvi dio je teorijski gdje djeca putem multimedijskoga interaktivnog predavanja uče o pravilima prometa u ulozi pješaka i biciklista

-drugi dio pruža djeci mogućnost da iz perspektive vozača, upravljajući prilagođenim vozilima za obuku, iskuse teškoće i opasnosti koje proizlaze iz cestovnog prometa.

U izvedbi edukacije koordinirano sudjeluju timovi: Jumicar-a, prometne policije, Vatrogasnih društava i Crvenog križa s posebnim radionicama prilagođenima djeci koje su vezane za teme sigurnosti i prevencije u prometu.

Cilj „Programa prometne kulture za najmlađe“ NIJE da od djece napravi dobre vozače, već pažljivije i sigurnije pješake.

Program se provodi pod generalnim pokroviteljstvom Nacionalnoga programa sigurnosti cestovnoga prometa, Ministarstva znanosti i obrazovanja, a isti je prepoznala i pedagoška te prometna struka.

Više o programu na: www.jumicar.net  ili  na facebook stranici: Jumicar HR.