Domovini u čast

Dan državnosti u Republici Hrvatskoj je blagdan koji se obilježava se 30. svibnja, u spomen na konstituiranje prvoga demokratski izabranoga višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. i na povijesnu ulogu Hrvatskoga sabora u očuvanju hrvatske državnosti tijekom mnogih stoljeća.

U subotu 30. svibnja obilježit ćemo Dan državnosti. Učenici petog razreda uz pomoć svoje učiteljice Koraljke Parlaj posvetili su sat Hrvatskoga jezika obilježavanju spomenutoga praznika pišući stihove svojoj domovini!

Promišljajući o značaju domovine nam Hrvatske, povijesnom razvoju, prirodnim ljepotama i slavnim ljudima iz naše prošlosti, ponovili su već naučene pojmove o himni, obilježjima naše domovine, stihovima i pjesničkim slikama. Sve naučeno pokušali su pretočiti u vlastite uratke – pjesme posvećene domovini!

Domovina moja

Domovina moja puna je velikih gora

zelenih brega, zlatnih nizina i kristalnoga mora.

Mjesto to je gdje moj je dom

srce moje raduje se tom.

Domovina moja kao topla je mati

nema što ti ona neće dati.

Domovina moja mirisna kao ruža

ljepotom svojom radost mi pruža.

Martin Barlović, 5.a

Moja domovina

Moj dom, livada i mirisni cvijet,

brzi potok, zelene šume i bumbarov let.

Iz bakinoga vrta maše nam crvena ruža

domovina je dokle mi se pogled pruža.

A kad se popneš na visoke gore,

dolje te zove plavo Jadransko more.

Masline, školjke i ljepote kojima nema broja

Sve to, domovina je moja!

David Maček, 5.a

Moja domovina

Volim svoj dom,

volim svoju malu zemlju,

zlatna polja, mirisne šume i zelene brege.

Volim kako diše

i kako Sunce po nebu piše.

Moja je domovina najljepša od svih

Sva ljubav moja ne stane u jedan stih.

Rene Dolenec, 5.a

e-spomenice