Priča jesenskog šešira

Učenici 5.a i 5.b razreda sa svojom su učiteljicom Hrvatskoga jezika Koraljkom Parlaj provodili mali razredni projekt pod nazivom  Priča jesenskoga šešira.

U sklopu projekta Čitam, slušam, pišem, planiranog u Kurikulu za ovu školsku godinu, predviđeno  je okušati se u govorenju i pisanju priče, razvijati sposobnost zapažanja, povezivanja, jezičnog izražavanja te na taj način poticati dječje stvaralaštvo. Prva takva aktivnost bila je upravo i Priča jesenskog šešira.

Razredni je projekt podijeljen u nekoliko faza:

1. Učenici su dobili zadatak da izrade jesenski šešir tako da upotrijebe neki stari odbačeni šešir koji više nitko ne nosi ili nikome nije potreban.

Mogli su i sami izraditi šešir od eko papira ili koristeći stari novinski papir.

1. Prikupljali su i pripremali jesenske plodove, lišće, cvijeće, kestene, orahe kako bi ih mogli pričvrstiti na šešir i kako ne bi ispadali  s njega.
  2. Svatko je svoj šeširić personificirao, dao mu ime i mogućnost da ispriča svoju priču.
  3. Učenik je mogao, ukoliko želi, navedenu priču napisati, no nije bio uvjet. Zadatak se smatrao izvršenim ako je priču lijepo, tečno i izražajno ispričao u prvoj osobi jednine noseći svoj šeširić na glavi.

U utorak 29. listopada u školu su pristizali veseli jesenski šeširići, ogledalo truda i marljivosti naših učenika. Svaki je šeširić bio poseban, originalan i drukčiji…baš kao i njihovi mali vlasnici! Tako su našim hodnicima prošetali neobični šeširi: Jesenko, Nestaško, Jesenska dama, Jesenski kauboj, Jasenko, Dragec, Slikar jeseni, Jesenka, Munja, Češerko, Jesenska lutalica, Šaljivko, Kraljica jeseni, Jesenski skupljač, Jesenski vragolan, Šarenko, Zlatni kukuruz…

Nakon odslušanih priča na red je došla usporedba uradaka, razgovor o uradcima, analiza, uspoređivanje, odabir najmaštovitije priče i najoriginalnijega šešira. Učenici su birali najmaštovitiju priču, najkreativniji ili najuredniji šešir, odlučivali o tome tko je najizražajnije i najzanimljivije ispričao svoju priču!

Neke je učenike jesenska čarolija potaknula i na pisanje pjesama:

PJESMA RAZIGRANE JESENI

U početku bio sam mali šešir

Kakvog je nosio pravi mušketir.

Sada sam raznosač jeseni

Ljetni su mi dani besmisleni!

Danas sam vrlo ozbiljan

Znam da su brda smeđa, a mora hladna.

Svaki je moj rad uvijek detaljan

Promjena vremena uvijek je iznenadna!

Plodonosac sam pravi,

Dekorater biljnih stvari

I svima prijatelj stari!

Jan Gudan, 5.b

JESENSKA BUKA

Tiho nam stižu jesenji dani

Slažući pozdrav na svakoj grani.

Sada se priče pričaju tiše

Da bi se čuo šapat kiše.

Puna sam lišća, smeđa i žuta

Tiha poput travke pokraj puta.

Jesen se krije u šeširu na mojoj glavi

Sve jesenje plodove bučno slavi!

Lovro Petriško, 5.b

Uskoro vam donosimo i novonastale priče koje su se skrivale u toplini jesenjih šešira!

K.P.