Keramičarsko – kreativna grupa u Mariji Bistrici

U petak 28. rujna 2018. učenici keramičarsko-kreativne grupe u sklopu aktivnosti programa Tradicijsko lončarstvo mog zavičaja posjetili su Mariju Bistricu te sudjelovali u radionici izrade predmeta na lončarskom kolu.

Pod spretnim prstima lončara Tome Kovačića glina se u nekoliko minuta pretvarala u lijepe posude, kao čarolijom, kako je to komentirala jedna učenica, no ubrzo smo se uvjerili kako se radi o vještini koja s čarolijom nema baš nikakve veze. Rad s glinom na lončarskom kolu nije bio jednostavan kako nam se činilo na prvi pogled – glina nam je „bježala“ iz ruku, izvijala se, a vrtnja kola zahtijevala koncentraciju, no uloženi trud se na kraju isplatio. Svatko je izradio svoju posudu te s nestrpljenjem iščekujemo da se sve osuše i budu spremne za dalju obradu.

Radionica je bila zabavna i edukativna, a u veseloj i opuštenoj atmosferi upoznali smo se sa sasvim novom vještinom i izradili uporabne predmete kojima se ponosimo. Veselimo se idućim terenskim nastavama na kojima ćemo nadograditi i uvježbati naučeno.