Nasmijani književni susret sa Zlatkom Krilićem

Uzbudljiv šesti sat u srijedu 18. travnja imali su učenici koji su prisustvovali književnom susretu sa Zlatkom Krilićem u našoj multimediji.

Za one koji se s djelima ovoga književnika još nisu susreli:

Zlatko Krilić rođen je 1955. u Osijeku. Školovao se u Zagrebu. U svojim romanima piše o djetinjstvu jednog dječaka Zlatka… To je, naravno, on sam.

Učenica 8.b, Magdalena Blagec, u najavi je otkrila mnoge pikanterije o njemu kojima se i sam začudio čuvši da ih je nekad izjavio, npr. već je u djetinjstvu znao da želi biti pisac, ali njegova se obitelj tome jako protivila. Srećom, nije odustao od vlastitog sna jer tada ne bismo imali priliku čitati tako dobra djela koja vesele i oplemenjuju.

Susret s učenicima bio je iznimno zabavan i zanimljiv, a poslije smo ga nagovorili na kraći razgovor za našu web-stranicu. Evo što nam je sve rekao:

Novinari: Kad se probudila Vaša strast za pisanjem?

Zlatko: Pa, oduvijek sam znao da želim biti pisac. Moja je mama rekla da ću to sigurno i postati jer imam tako bujnu maštu.

Novinari: Gdje pronalazite inspiraciju?

Zlatko: Zapravo i ne znam što je inspiracija. Možda je to onaj trenutak kad se zamisli buduće djelo? U inspiraciji se može napisati nešto kratko, poput pjesme, ali ja se bavim prozom, pričom, dramom, romanom… , a to je dugotrajan proces. Kažem, možda je inspiracija to nadahnuće u kojem se zamisli prvobitna ideja, a to nadahnuće pronalazim u svakodnevnom životu.

Novinari: Tko Vam je najveća podrška u pisanju?

Zlatko: Pa, moja obitelj. I moja publika.

Novinari: Kakav je osjećaj obaviti prvu knjigu?

Zlatko: To je velika napetost, veliko iščekivanje, očekuješ da će se zemaljska kugla početi okretati u drugom smjeru… Divan je to osjećaj, ali je mnogo manje od onoga što si očekivao.

Novinari: Koliko Vam treba da napišete knjigu?

Zlatko: Kila i pol papira, ha, ha, ha. Aaaaaa, mislite vremenski? Ovisi. Za jednu knjigu mi je trebalo proći 12 godina  do objave.

Novinari: Koja Vam je knjiga najbolje „ispala“?

Zlatko: Svaka knjiga ispala je najbolje što je u tom trenutku mogla. A koja je generalno najbolje ispala, to netko drugi treba odlučiti.

Novinari: Koliko ste nagrada osvojili dosad?

Zlatko: Ne znam. Ni ne brojim. Imam ih dovoljno.

Novinari: Koja Vam je najdraža?

Zlatko: Zapravo, ne znam ni to. Uvijek mi je najdraža ona koju trenutno očekujem.

Novinari: Hoćete li i dalje pisati?

Zlatko: Da. Mislim napisati još nekoliko knjiga.

Novinari: Što mislite, ima li u Hrvatskoj novih mladih talenata u pisanju?

Zlatko: Uvijek ima, naravno, sjajnih talenata. Hrvatska književnost trenutno proživljava sretne trenutke jer se pojavilo mnogo izvrsnih novih i talentiranih pisaca. Općenito, što se tiče umjetnosti, Hrvatskoj je sretan trenutak.

Novinari: Kakva je, po Vama, čitanost djece i mladih?

Zlatko: Uvijek je bilo onih koji čitaju i koji ne čitaju, tako da ne mislim da se tu nešto smanjuje ili povećava.

Novinari: Volite li književne susrete i intervjue?

Zlatko: Kako kada. Književne susrete da jer ih ne radim mnogo. Samo nekoliko godišnje. A intervjue… ovisi imam li što novo za reći. Iako, oboje smatram sastavnim dijelom svog posla i nije mi teško. Ponekad uživam.

Novinari: Imate li i neko drugo zanimanje?

Zlatko: Ne. Pisanje i književnost i sve što im pripada, drama, film, to su mi jedine profesije. Cijeli život.

Novinari: Možete li sad reći da volite pisati?

Zlatko: Ne. Ne volim. Ja to obožavam!

Novinari: Za kraj, koji su Vam omiljeni pisci ili najbolja knjiga?

Zlatko: Od hrvatskih autora to je Ivan Kušan, a od svjetskih Mark Twain.

Novinari: To je to! Hvala na izdvojenom vremenu.

Zlatko: Hvala vama.

I još nekoliko zanimljivosti koje nećete pronaći u službenom životopisu Zlatka Krilića:

-imao je kućne ljubimce, i to 7852 mrava

-omiljeno cvijeće su mu narcise

-veliki životni uzor mu je djed

-ima već odraslu djecu

-najdeblja knjiga koju je pročitao je Biblija.

Vaši novinari: Ivana Žukina i Gabrijel Kučko, 6.a