Kako je tata osvojio mamu

U ponedjeljak 26. ožujka učenici 5. i 6. razreda u Gradskom kazalištu Žar ptica pogledali su predstavu Kako je tata osvojio mamu.

Antunov tata Josip je izumitelj, čovjek u oblacima i dok je tata u potpunosti posvećen svojoj ideji i zupčanicima, Antunova mama Ana osigurava i brine za svakodnevni život, nadajući se da će tata konačno uspjeti prodati izum i „uključiti“ se u život svoje obitelji.

Antun ima deset godina, veliko srce i želju da postane istraživač Egipta. Na putu do bake, kamo svake nedjelje odlaze na ručak, Antunova obitelj susreće Sanju, maminu prijateljicu sa studija, njezinu kćer Bernardu i bivšeg supruga.

Bernarda ima deset godina, nevoljko ide na niz slobodnih aktivnosti, želi postati istraživačica ljudske psihe i sakupljačica poštanskih maraka.

Nakon susreta sa Sanjom, nakon još jednog ručka kod mame, nakon niza dana u kojem suprug Josip i dalje nije pronalazio vremena za sudjelovanje u svakodnevnom životu, mama odlazi od tate te se, zajedno s Antunom, seli baki i prijavljuje za novi posao.

Nova situacija izazovna je za sve, ali ponajviše za Antuna koji „gubi tlo pod nogama“. Suočen s mogućnošću rastanka roditelja, odlučuje pronaći način kako ih nanovo spojiti, odnosno, kako pomoći tati da nanovo „osvoji mamu“. U tome će mu uvelike pomoći Bernarda, koja će pri tome, osvojiti i njegovo srce (a i organizirati nezaboravnu rođendansku proslavu).

Vrlo prisutnu pojavu razvoda roditelja, predstava Kako je tata osvojio mamu, nastalu prema istoimenom romanu poznatoga suvremenog hrvatskog romanopisca i dramatičara Mire Gavrana, sagledava iz dječje perspektive, a ona je, kao i djeca, uvijek iskrena i izravna. Kroz pat poziciju protagonista u koju ga je doveo odnos njegovih roditelja, kroz njegovu želju da se izbori za opstanak obitelji, ali i za vlastitu sreću, djetinjstvo i zaigranost, pokazuju se i prokazuju često neosviješteni i sebični mehanizmi odraslih, potpomognuti vrijednostima svijeta koji nas okružuje.

Antun i Bernarda naučit će nas kako ništa nije crno – bijelo, pa tako ni razvod roditelja. I još važnije od toga da ljude i njihovu ljubav valja uvijek nanovo „osvajati“ i „boriti“ se za nju. To nije uvijek lako, ali je svakako vrijedno.

Ana Prolić

Kako im je Miro Gavran jedan od omiljenih lektirnih pisaca,  ovo djelo su već mnogi pročitali, pa su sa zanimanjem pratili kazališnu predstavu i uživali u njoj!